Recenze AVG PC TuneUp 2013

Po půlročním používání mého notebooku jsem začal být trochu nevrhlý z jeho zpomalení. Aplikace nereagovaly tak rychle jak by měly, což mě při pracovním stresu dovádělo k šílenství. Rozhodl jsem se vyzkoušet program AVG TuneUp, který by měl umět optimalizovat operační systém a zvýšit jeho výkon.

avg-pc-tuneup-recenze-01

Instalace produktu je velmi jednoduchá, pokud nezvolíte vlastní instalaci (což je určeno spíše pro zkušenější uživatele), program se po odsouhlasení licenčního ujednání nainstaluje do standardní složky. Je dobré, že se výrobce rozhodl udělal lepší instalátor, verze 2011 bylo možné instalovat jen v angličtině, u verze 2013 je na výběr z mnoha jazyků včetně naší češtiny.

Ihned po nainstalování se provede aktualizace na nejnovější verzi a poté je možné kliknutím na tlačítko Spustit analýzu nyní zahájit kontrolu počítače. Program kontroluje detailně jak registry, tak i zástupce nebo stav fragmentace disku. Oproti konkurenčnímu Ccleaneru jde více do hloubky a při kontrole našel problémů o něco více. Umožňuje také zobrazit zjištěné problém podrobněji. Ocenil jsem, že program obsahuje funkci Optimalizace spouštění a vypínání systémů. Navrhne například, jaký program by se neměl spouštět při startu systému, by jej zbytečně nezpomaloval.

avg-pc-tuneup-recenze-02

Při běžném spuštění program obsahuje přehledné okno s různými upozorněními (jak zvýšit výkon, odstranit nalezené problémy apod.) a záložkami, kde lze najít jednotlivé moduly pro vylepšení výkonu počítače. Doporučil bych vyzkoušet vytvoření profilu pro zvýšení výkonu počítače a podrobně prozkoumat nalezené problémy (tlačítko zobrazit podrobnosti).  Dlužno dodat, že průvodce pro vytvoření profilu je velice přehledný (výsledkem je seznam doporučení, které pomohou výkon zvýšit) a zobrazené problémy jsou slušně popsány, aby se v nich orientoval i méně zkušený uživatel. 

avg-pc-tuneup-recenze-03

Optimalizace systému umožňuje nejen odinstalovat zbytečné a nepoužívané programy, ale také nastavit, aby se některé programy při startu systému nespouštěly a tím zbytečně nezdržovaly uživatele. Zajímavou funkcí jsou režimy optimalizace počítače - jedná se o nastavení chování systému při určitých situacích. Funkci úsporného režimu ocení zejména majitelé notebooků, protože umožňuje prodloužit práci při práci na baterii. Oproti tomu při turbo režimu dochází k přidělení více systémových prostředků aktuálně spuštěné aplikaci a tak zajistit její hladký běh (typicky například hrám).

Jednou z nejpoužívanějších funkcionalit AVG PC TuneUp se určitě stane čištění disku. Tato funkce se nachází v záložce Získat místo na disku. Program dokáže odstranit nepotřebné soubory, staré zálohy i ušetřit místo na disku vypnutím tvorby souborů pro režim spánku. Vedle toho umožňuje bezpečně smazat data na svazcích, se kterými nadále v systému nepočítáte (typicky pokud se zbavujete svého staršího pevného disku a nechcete, aby bylo možné obnovit z něj vaše data), případně bezpečně smazat citlivé soubory.

Další funkci naleznete v záložce Odstranit problémy.  Jedná se o řešení často se vyskytujících problémů jako jsou chybějící či špatně se zobrazující ikony. Hodit se může i kontrola pevných disků, jestli neobsahují problémy nebo funkce pro obnovení odstraněných souborů.

Poslední záložkou je záložka Přizpůsobení systému Windows. Jedná se o širokou škálu nastavení pro změnu vzhledu Windows a také možnost přizpůsobit či stáhnout nový motiv Windows, včetně úpravy přihlašovací obrazovky. Je to asi nejméně užitečná funkce, ale uživatelům, kteří si rádi hrají se vzhledem systému, se může hodit (je lepší mít jednu aplikaci, než používat další dvě nebo tři na úpravu vzhledu).

avg-pc-tuneup-recenze-04

Na úvodní stránce úplně vpravo se ještě nachází tlačítko, kterým se přepíná ze standardního vzhledu se záložkami do přehledného vzhledu s ikonami všech funkcí.

Celkově lze říci, že nová verze programu AVG PC TuneUp obsahuje oproti starší verzi řadu vylepšených funkcí, které fungují velice efektně. Jedná se o velice povedený a dobře fungující produkt, který má snad jedinou nevýhodu - je na rozdíl od svých konkurentů Ccleaner nebo RegCleaner placený, byť se nejedná o nikterak závratnou částku. 

Výhody:

  • přehledné prostředí
  • široké spektrum nástrojů pro optimalizaci počítače
  • možnost nastavit režim pro práci bez baterie či při potřebě vysokého výkonu
  • průvodce pro zvýšení výkonu s řadou doporučení, na základě způsobu, jak uživatel počítač používá

Pokud máte zájem produkt bezplatně vyzkoušet, můžete stáhnout AVG PC TuneUp z našich stránek, v sekci Ke stažení.

Domovská stránka produktu: http://www.avg.com/cz-cs/avg-pctuneup

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz