Recenze ESET NOD32 Antivirus

ESET NOD32 Antivirus: prvotřídní ochrana s jednoduchým ovládáním

I když antivirus NOD32 od ESETu patří k legendám bezpečnostního softwaru, nepřestává se vyvíjet a implementuje nejnovější funkcionality ochran počítače. Poradí si s viry i malware bez ohledu na to, jak šikovně jsou maskovány či jak silně šifrovány. Tyto funkce snadno využije i běžný uživatel díky přehlednému prostředí, snadnému ovládání a komplexně přizpůsobené výchozí konfiguraci programu.

ESET NOD32 Antivirus využívá live instalátor, který sám zvolí variantu produktu odpovídající verzi systému a jeho prostředí. Vybereme češtinu coby jazyk aplikace, odsouhlasíme licenční podmínky a zvolíme, zda chceme detekovat i potenciálně nechtěné aplikace (různé reklamy, toolbary apod.) a zda se zapojíme do systému včasné detekce LiveGrid.

instalace-eset-nod32-antivirus-9

NOD32 nás přivítá upozorněním na zastaralost databáze virových definic, kterou ovšem už na pozadí aktualizuje. Prostředí je maximálně jednoduché a přehledné: směruje nás přímo k práci s antivirem, k aktualizaci programu a virových definic a k práci s cloudovými funkcemi ESETu na my.eset.com. Později ještě objevíme sadu utilitek skrývajících se na kartě Nástroje.

eset-nod32-9-maximalni-ochrana

Vyspělý antivirus

NOD32 nabízí v podstatě jen dvě prosté volby - okamžité provedení kontroly a konfiguraci této kontroly pod tlačítkem Volitelná kontrola . Výchozí Smart kontrola při skenu 308 164 objektů trvala 52 minut a 20 sekund a Hloubková kontrola 823 159 objektů 2 hodiny a 13 minut.

eset-nod32-antivirus-9-kontrola-pocitace

Čas je ovšem dán konfigurací profilu kontroly a lze jej optimalizovat mnoha volbami skrytými v pokročilém nastavení daného profilu. Pro první sken a méně časté úplné skeny můžeme volit Hloubkovou kontrolu všech typů souborů včetně archívů a alternativních datových streamů vytvářených souborovým systémem NTFS, kontrolovat i bootovací sektory a nezatěžovat systém díky nízké prioritě skenovacího jádra ThreatSense. Pro časté kontroly lze naopak vydefinovat profil, který využije vysokou prioritu procesu a pečlivě nastavené výjimky definované lokalitou i typem souboru.

eset-nod32-9-spustene-procesy

Nástroje NOD32 Antivirus 9

 • Protokoly – podávají zprávu o proběhlých kontrolách a mnoha dalších událostech (zachycených hrozbách, odfiltrovaných www stránkách aj.);
 • Spuštěné procesy - zobrazují spuštěné aplikace, jejich rizikovost, zastoupení aplikace v populaci zapojené do LiveGrid a detaily každé z nich;
 • Statistiky ochrany – nabízí výčet událostí jednotlivých ochran antiviru;
 • Sledování aktivity – vykresluje objemy práce s daty souborového systému;
 • ESET SysInspector – vytváří podrobné zprávy o systému, které obsahují seznam spuštěných procesů, služeb, záznamů registru, nainstalovaných aktualizací systému, kritických souborů aj. Jejich pomocí si lze velmi usnadnit komunikaci s technickou podporou ESETu. A také takto získáte velmi zevrubný obraz o vlastním systému hierarchicky roztříděný dle úrovně možného rizika;
 • Plánovač – slouží k naplánování spouštění aktualizací, údržby protokolů a kontroly souborů. Umožňuje definovat frekvence, časy provedení, opakovaných pokusů a jiných charakteristik naplánovaných úloh;
 • ESET SysRescue Live - odkazuje ke stažení bootovacího média pro spuštění live systému pro diagnostiku a odstranění zvláště zákeřného malwaru, který nelze odhalit a zlikvidovat v běžném operačním systému;
 • Odeslat soubor k analýze - usnadňuje odeslání podezřelého či nesprávně detekovaného souboru či webu;
 • Karanténa - shromažďuje veškeré útočné soubory a napadené dokumenty.

eset-nod32-antivirus-9-rozsirena-nastaveni

Nastavení NOD32

Nastavení antiviru NOD32 se dělí na Ochrany počítače , Internetové ochrany a Rozšířená nastavení . V Ochranách počítače nalezneme:

 • konfiguraci Rezidentní ochrany souborového systému včetně:
  • cílových jednotek a událostí, při kterých se má antivirový sken spustit;
  • parametrů, heuristik a způsobů léčení, kterých se má užít;
 • nastavení HIPS (Host-based Intrusion Prevention System) - tj. modulu, který monitoruje dění v systému, detekuje a brání potenciálně útočným aktivitám a
 • podmínky zapnutí Herního režimu , který ESET blíže nevymezuje.

Internetové ochrany umožňují specifikovat:

Rozšířená nastavení nabízí přístup ke konfiguraci všech modulů, oblasti kontroly i nástrojů ESET NOD32. Můžeme zde nejen nastavit sebeobranu aplikace před pokusy o odinstalaci vedené malwarem, ale také používaný proxy server, integraci programu do systému. A moduly nemusíme jen konfigurovat - pokud některý nechceme používat, můžeme o jeho náročnost snížit spotřebu systémových prostředků celého antiviru. Příkladem může být Ochrana poštovních klientů v případě, že je uživatel vůbec nevyužívá.

Technologie antiviru NOD32 od ESETu

Základem NOD32 je skenovací jádro ThreatSense. To skenuje a vyhledává veškeré možné zdroje infekce systému. Využívá několika způsobů detekce od hash kontrol (zachycující specifický malware díky analýze binárek) až po tzv. generické signatury, které ESETu umožňují nejen identifikovat konkrétní útočný software, ale také celou rodinu daného malwaru včetně dosud neznámých variací.

Další vrstvu obrany představuje Exploit Blocker. Ten chrání často zneužívané aplikace a likviduje škodlivé programy zamykající obrazovku a zabraňující v přístupu do systému. Funkce Exploit Blockeru posiluje Pokročilá kontrola paměti. Nečiní jí problém ani silné šifrování malwaru, analyzuje totiž chování útočných procesů a kontroluje relativně nebezpečný kód hned po rozbalení v paměti.

Pokročilá heuristika ESETu doplňuje základní funkcionality antiviru o schopnost odhalit i nejnovější hrozby (využívající například anti-emulaci) pomocí kontroly založené na DNA vzorků.

Výhody antiviru NOD32 ESET

 • sofistikované technologie,
 • spolehlivá detekce útočného kódu,
 • nízký počet falešných detekcí,
 • přehledné prostředí,
 • snadné ovládání,
 • využití i pokročilých prvků běžným uživatelem;
 • čeština,
 • jednoduchá komunikace s podporou,
 • nízká spotřeba systémových prostředků.

Nevýhody antiviru NOD32 ESET

 • délka výchozích kontrol - tu však lze přizpůsobit změnou jejich konfigurace;
 • pouze antivirus - pro úplné zabezpečení počítače je lepší využít ESET Smart Security;
 • o něco dražší než konkureční produkty - cena ovšem odpovídá kvalitě antiviru a optimalizujete ji nákupem u nás.

Systémové požadavky

ESET NOD32 Antivirus, edice 2015 běží na operačních systémech Microsoft® Windows® 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP, a Microsoft Windows Home Server 2003, 2011.

Produkt vyžaduje internetové připojení.

Zakupte Antivir v našem obchodu

Po instalaci běží 30 denní zkušební lhůta, po jejímž vypršení je nutné ESET NOD32 Antivirus koupit nebo odinstalovat. Přijít o všechny vyspělé funkce by znamenalo vystavit se riziku napadení počítače, doporučujeme  koupit ESET NOD32 Antivirus v našem e-shopu, kde si vyberete potřebnou délku licence. Po zakoupení získáte vyspělou ochranu vašeho počítače.

eset-nod32-koupit-licenci-9

Koupit v e-shopu  
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz