Recenze ESET Smart Security

ESET Smart Security: osvědčený bojovník s novou výstrojí

Přední bezpečnostní experti z firmy ESETu představují novou generaci svého balíku softwarových ochran. Špičkový antivirus dovybavili nespočtem modulů a pokročilých funkcí, které lze ovšem používat i bez speciálních znalostí a hodin strávených nastavováním. ESET Smart Security k nám totiž přichází nakonfigurován tak, že ho lze v podstatě jen nainstalovat a pak zapomenout, že ho vůbec máme.

ESET Smart Security využívá tzv. live installer, nemusíte tedy stahovat velký instalátor přetíženými linkami, live instalátor si stáhne vše potřebné vyhrazeným spojením sám. Jen už dopředu vybereme češtinu a pokračujeme dál.

Vybereme, zda se chceme zapojit do systému včasného varování LiveGrid a zda využijeme i detekci potenciálně nechtěných aplikací (ty sice nejsou nebezpečné, ale zbytečně spotřebovávají systémové prostředky či prostě jen otravují). A můžeme instalovat.

eset-smart-security-9-instalace

eset-smart-security-9-PUA

Anti-Theft

Ihned po instalaci nás Smart Security vyzve k vytvoření účtu na my.eset.com, který bude sloužit funkcionalitě Anti-Theft – máme-li zájem, vytvoříme: stačí jen pojmenovat aktuální zařízení a vyplnit údaje na přesměrované adrese. Pak ovšem ještě musíme přizpůsobit systém pro fungování Anti-Theft – tedy vytvořit tzv. Fantom účet, což je falešný uživatelský účet, do něhož v případě krádeže Anti-Theft přihlásí zloděje a jehož prostřednictvím bude sbírat údaje o poloze počítače, snímky obrazovky a webkamery.

eset-smart-security-vysledky-9-AT

Na hlavní straně lze nejen aktivovat Anti-Theft, ale také otestovat jeho správné nastavení. Při úspěšné zkoušce ESET zobrazí upozornění o probíhajícím shromažďování údajů, které zloděj samozřejmě neuvidí. Na my.eset.com pak najdeme údaje o poloze, snímek obrazovky a webkamery společně s časem pořízení a IP adresou.

Po nastavení Anti-Theftu určíme, k jaké síti jsme připojeni a pustíme se do ochrany počítače.

Balík Smart Security

Výchozí obrazovka nás přivítá jednoduchým rozhraním, jehož prostřednictvím se snadno proklikáme ke každé funkci, které se nám zamane. Hlavní funkce jsou krom bočního menu vyneseny i do popředí. Snadno tak spustíme nejen kontrolu počítače, ale i zabezpečené připojení pro online platby a webovou aplikaci my.eset.com.

eset-smart-security-9-kontrola-pocitace

Kontrola počítače

Po rozkliknutí Kontroly uvidíme průběh rezidentního modulu Prvotní kontroly. Výchozí způsob skenování spustíme pomocí Provést kontrolu počítače či případně nejdřív pozměníme pomocí volby Volitelná kontrola. Ta umožňuje vybrat:

 • cíle skenu;
 • metody skenu (smart, kontextový, hloubkový) a
 • podrobně nastavit chování skenovacího jádra ThreatSense - včetně využití pokročilé heuristiky, přísného léčení infekce, kontroly alternativních datových streamů a mnoha dalších faktorů.

Smart kontrola v testovém případě prověřila 366 258 objektů za 28 minut a 9 sekund, hloubkovému skenu trvalo 2 hodiny a 13 minut projít 823 159 objektů.

eset-smart-security-9-aktualizace

Aktualizace

Karta Aktualizace umožňuje zkontrolovat aktualizace jednak virových databází, jednak programu samého. Jinak se ovšem aktualizace zjišťují a instalují samy.

eset-smart-security-9-dalsi-nastroje

Nástroje

Smart Security disponuje již popsanou technologií Anti-Theft, dále Ochranou bankovnictví a online plateb a celou řadou dílčích nástrojů.

eset-smart-security-9-ochrana-bankovnictvi

Ochrana bankovnictví a online plateb

Ochrana bankovnictví automaticky detekuje připojení k internetovému bankovnictví a službám zprostředkujícím online platby a nabídne místo běžného prohlížeče přístup v zabezpečeném browseru. Základ zabezpečení tohoto browseru spočívá v oddělení procesů brouzdání od ostatních internetových aktivit. Proto také ESET důrazně doporučuje používat zabezpečený prohlížeč pouze pro platební operace.

Ochrana bankovnictví navíc šifruje komunikaci mezi klávesnicí a prohlížečem tak, aby nemohla být zachycena malwarem typu keylogger.

Další nástroje

 • Protokoly – tj. zprávy o výsledcích kontrol a mnoha dalších událostí (zachycených hrozeb, odfiltrování potenciálně nebezpečných webů aj.)
 • Statistiky ochrany – podávají výčet události jednotlivých modulů Smart Security;
 • Sledování aktivity – uvádí objemy práce s daty a síťové aktivity;
 • Síťová spojení – identifikují aktuálně komunikující aplikace;
 • ESET SysInspector – nástroj generující velice zevrubnou zprávu o systému, která zahrnuje spuštěné procesy, služby, záznamy registru, nainstalované aktualizace systému, kritické soubory aj. Výsledný report SysInspector třídí podle úrovně bezpečnostního rizika a lze jej využít pro usnadnění komunikace s technickou podporou ESETu;
 • Plánovač – umožňuje time management modulů aplikace včetně frekvence, přesného načasování a podmínění napájením ze sítě;
 • ESET SysRescue Live - nástroj pro diagnostiku a likvidaci zvlášť nebezpečného malwaru. Uživatel s pomocí SysRescue Live spustí tzv. live systém, který pracuje s daty nezávisle na běžně spouštěném a potenciálně nakaženém systému;
 • Odeslat soubor k analýze - rozhraní pro rychlé avízo podezřelého či falešně pozitivně identifikovaného souboru/webu;
 • Karanténa - izolovaný prostor pro útočné soubory a napadené dokumenty.

ESET Smart Security 9 souhrnem

Smart Security je výborným parťákem při obraně proti všemožným útokům a nástrahám. Hlavní moduly Smart Security - antivirus a antimalware - pravidelně obsazují první příčky antivirových testů organizací Virus Bulletin a AV-Comparatives. Doplňují je různě pokročilé nástroje, z jejichž ovládání ovšem nemusí mít běžný uživatel strach. Rozhraní aplikace je totiž nejen v češtině, ale také velmi jednoduché a ovládá se zcela intuitivně.

Kupodivu aplikace neodkrývá ani všechny své funkce. Při proklikání se Nastavením lze najít mnohé další nástroje, funkce a konfigurace Smart Security. Zmiňme:

 • modul Rodičovská kontrola a Ochrana sociálních sítí ;
 • firewall, Ochrana proti síťovým útokům a Ochrana proti botnetu ;
 • Anti-Phishing a Anti-Spam ;
 • modul na rozpoznávání podezřelých aktivit HIPS;
 • a mnoho pokročilých nastavení všech přítomných funkcí.

Výhody ESET Smart Security

 • jeden z nejlepších antivirů a antimalwarů;

 • škálovatelnost použití:

  • jednak všechny funkce Smart Security využije i běžný smrtelník, aniž by měnil cokoliv v nastavení aplikace;

  • jednak si každý hračička může Smart Security nastavit přesně k obrazu svému včetně podrobné konfigurace všech funkcí, vypnutí nepoužívaných modulů, optimalizace využití systémových prostředků atd.;

 • přehledné prostředí, čeština - i při komunikaci s technickou podporou - a navíc - technická podpora zdarma.

Nevýhody ESET Smart Security

ESET Smart Security má relativně dlouhý průběh hloubkové kontroly, což je ovšem vyváženo spolehlivostí detekce a dá se optimalizovat nastavením výjimek skenu. A dále neumožňuje přizpůsobit některá okna aplikace při porovnávání vícerých dat, zjišťování cest k souborům apod. Obecně však jde o marginální problémy této bezpečnostní aplikace, která nechává veškerou konkurenci daleko za sebou. Cenu celého balíku lze ještě optimalizovat koupí u některého z osvědčených prodejců - jako je např. nás e-shop  Antimalware.cz, či pořízením pouze základních utilit v podobě antiviru a antimalwaru ESET NOD32.

Systémové požadavky

ESET NOD32 Antivirus, edice 2015 běží na operačních systémech Microsoft® Windows® 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP, a Microsoft Windows Home Server 2003, 2011.

Produkt vyžaduje internetové připojení.

Zakupte ESET Smart Security v našem obchodu

Po instalaci běží 30 denní zkušební lhůta, po jejímž vypršení je nutné ESET Smart Security koupit nebo odinstalovat. Přijít o všechny vyspělé funkce by znamenalo vystavit se riziku napadení počítače, doporučujeme  koupit ESET Smart Security v našem e-shopu, kde si vyberete potřebnou délku licence. Po zakoupení získáte vyspělou ochranu vašeho počítače.

eset-smart-security-9-vychozi-obrazovka

Koupit v e-shopu  
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz