Recenze ESET NOD32 Antivirus 4

ESET NOD32 patří mezi neznámější a nejrozšířenější antiviry. Dlužno říci, že i mezi ty nejlepší. Byl vyvinut slovenskou společností ESET software a za dobu od svého vzniku posbíral nesčetně ocenění, včetně respektované ceny Vb100 magazínu Virus Bulletin a mnoha dalších. Je dodáván ve dvou verzích - pro domácí uživatele (do 4 počítačů) a firemní zákazníky (nazvaná Business Edition, nad 5 počítačů).

Instalace

Instalace produktu je velice jednoduchá a zvládne ji úplně každý. V podstatě jen stačí vše odklikat a zadat přihlašovací údaje na server s aktualizacemi. Na závěr instalace je vhodné zapnout blokování potencionálně nebezpečných aplikací. Po dokončení instalace se začne antivir aktualizovat a pak již je plně funkční, což signalizuje zelenobílá ikonka umístěná v panelu vlevo dole.

Jednoduchost ovládání

Stejně jednoduché jako instalace je i ovládání. Menu je moderní, přehledné a v českém jazyce, přičemž ani není nutné cokoliv nastavovat, kromě přístupu k aktualizacím u placené verze, což se dá nastavit již při instalaci. Pro zkušené uživatele existuje možnost přepnout se do rozšířeného módu kliknutím na odkaz vlevo dole. Důležitou položkou menu je Stav ochrany, který svítí zeleně, pokud je vše v pořádku. Pokud nesvítí, chyby nainstalovat důležité aktualizace nebo je jeden z modulů (antivir / antispyware) vypnutý. NOD32 samozřejmě obsahuje rezidentní modul, který kontroluje každou spuštěnou aplikaci v reálném čase a také (tzv. on-demand) skener k testování souborů počítače.

Hardwarová náročnost

Mnohé antiviry svým působením v paměti v rámci rezidentní kontroly výrazně zatěžují hardware počítače. To ovšem není případ NOD32, který naopak patří k těm antivirům, které nejméně zatěžují při své práci počítač. Je to velice příjemné, ani při on-demand testování se počítač výrazně nezpomaluje. Požadavky na hardware, jak je uvádí výrobce, jsou opravdu velice nízké. Produkt vyžaduje procesor 366 MHz a výše, 64 MB operační paměti a Windows XP a vyšší. Běží i na 64-bitových systémech.

eset-nod32-antivirus

Kvalita ochrany

Jak již bylo řečeno v úvodu, NOD32 patří k technologické špičce, při různých testech se pravidelně umisťuje na předních příčkách a je držitelem řady ocenění, včetně Virus Bulletin 100. V srpnu 2010 při testech známého serveru Av-comparatives.org odhalil virus téměř v 99 procentech případů. Dá se tedy říci, že uživatel koupí tohoto produktu získá skutečně kvalitní antivirus.

Síť ThreatSense.Net®

NOD32 disponuje ještě jednou zajímavostí, jeho výrobce ESET totiž provozuje síť s názvem ThreatSense.Net®. Prostřednictvím této sítě sbírá výrobce nové škodlivé kódy od uživatelů, které dále analyzuje a následně vydává aktualizace, které proti nim mohou účinně bojovat. Díky tomu je možné rychle reagovat na trendy ve vývoji škodlivého software.

Shrnutí

NOD32 bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co lze na trhu koupit. Je v češtině, má vysokou úspěšnost v testech, nízkou míru falešných poplachů, přehledné ovládání, nízkou hardware náročnost a nadprůměrnou uživatelskou podporu. Jediný významnější zápor spočívá v ceně, která je relativně vysoká.

Web výrobce: http://www.eset.cz

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz