Proč používat Antivir

Antivir je program, který chrání počítač před napadením od řady druhů škodlivých programů. Většinou se jim souhrnně říká viry, ale existuje řada specifičtějších pojmenování dle určitých vlastností, kterými tyto škodlivé programy disponují. Nejčastěji jsou to červy nebo trojské koně. Řada zkušenějších uživatelů počítače a internetu má někdy pocit, že antivir nepotřebují. Ale to skutečně tak?


Zkušený uživatel nepotřebuje antivir. Opravdu?

Do určité míry je to pravda, protože největší riziko vzniká u méně zkušených uživatelů, kteří mnohdy bezmyšlenkovitě klikají na "vše co se hýbe". Pokud mají smůlu a navštívené webové stránky v sobě skrývají virus, dojde ke snadnému napadení nechráněného počítače. Některé odkazy ale mohou být maskované (typicky některá videa na facebooku odkazují na škodlivé stránky, protože je zobrazné video překryté průhledným odkazem). Také se může člověk prostě a jednoduše ukliknout.

Dalším rizikem je to, že se někdy objeví virus, který napadá počítač přímo přes nějakou chybu operačního systému nebo prohlížeče. Taková situace se nestává příliš často, ale když k ní dojde, tak vás rozum neochrání.

Dvakrát měř...

Při fungování v tak otevřeném systému jako je internet je třeba mít chladnou hlavu a před každým klikem na neznámý nebo podezřelý web dvakrát zapřemýšlet (u zahraničních webů 3x). Například weby týkající se různých, většinou teenagerských, celebrit bývají napadené velice často. Na Živě.cz před časem zveřejnil malou statistikou těch "nejnebezpečnějších" celebrit, viz. tento odkaz. Většina informací o celebritách, bývá snadno dostupná na zcela bezpečných webech (Wikipedia, bulvární weby, zpravodajské weby apod.). Radši zůstaňte o některé informace ochuzeni (stejně to jsou většinou pomluvy :-)). Je lepší něco pominout, než potom řešit ztrátu dat nebo dávat peníze do vyčištění systému od odborníka.

Dvě ochrany jsou lepší než jedna

Nejlepší je kombinace obojího - rozvážného přístupu a kvalitního antiviru, přičemž je třeba zvážit, jestli zvolit placený antivir nebo antivir zdarma. Antivirů zdarma je řada, některé (většinou ty od menších a méně známých výrobců) ale nebývají příliš kvalitní. Free antiviry od renomovaných výrobců (zejména AVG a avast!) jsou na vysoké úrovni, jsou ovšem osekané o některé vyspělejší funkce.

Doporučujeme

Doporučujeme používat antivir v kombinaci s firewallem a antispamem (např. AVG Internet Security, ESET Internet Security nebo  Avast Premium Security). Firewall zvyšuje ochranu počítače (kvalitní firewall je schopen odhalit například zákeřné programy - tzv. keyloggery, které zachytávají hesla a pak je posílají svým stvořitelům) a antispam zase šetří čas při práci s emailem.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz