18.9.2012 | Explorer má bezpečnostní chybu

Microsoft vydal varování, v němž upozorňuje na vážnou bezpečnostní chybu ve svém prohlížeči Internet Explorer.

Uživatelům prohlížeče proto doporučuje, aby si stáhli takzvanou záplatu, čili opravný program. Ohroženy jsou totiž až stovky milionů uživatelů. Německá vláda lidem přímo radí, aby až do vyřešení problému raději používali prohlížeč jiných výrobců.

Microsoft uvedl, že objevil nový typ viru, který může počítač uživatele vystavit útoku hackerů. Ti mohou škodlivý program využít tak, že s jeho pomocí proniknou do počítače uživatelů, kteří navštíví stránky se závadným obsahem. Microsoft oznámil, že proti útokům uživatele ochrání bezpečnostní prvek, který si lze stáhnout zdarma.

„Není to vážný problém, cílených útoků nebylo mnoho,“ řekl mluvčí německé součásti Microsoftu Thomas Baumgärtner, jehož citovala agentura AP. Počet útoků ale mluvčí nebyl schopen říci. Přestože podíl Exploreru na trhu postupně klesá, stále patří tento prohlížeč k nejpoužívanějším. Z toho experti odvozují i riziko a rozsah útoků.

Někteří experti na počítačovou bezpečnost ale tvrdí, že bude jednodušší, když uživatelé začnou používat prohlížeč jiného výrobce. Totéž doporučuje i německý vládní úřad pro bezpečnost v kybernetickém prostoru. Úřad v noci na dnešek sdělil, že hackeři už začali škodlivého kódu využívat, riziko je tedy zřejmě mimořádné.

Uživatelé si mohou virus do počítače zanést obvyklými cestami, například tím, že kliknou na odkaz, který jim někdo poslal v e-mailové zprávě. Podle mluvčího Microsoftu firma pracuje na tom, aby potřebnou „záplatu“ uvolnila ke stažení co nejdříve. Mluvčí řekl, že by uživatelé internetu měli být vždy opatrní, když klikají na odkaz z neznámých zdrojů. Je ale prý možné, že některé antivirové programy už mají aktualizovanou virovou bázi, takže jsou schopny riziko poznat.

Microsoft na bezpečnostní problém upozornil v noci na dnešek a německý vládní úřad reagoval bezprostředně. Virus podle Němců napadá počítače s operačním systémem Windows XP nebo Windows 7 a protože se skrývá ve volně dostupných webech, lze očekávat, že se bude šířit velmi rychle.

Uživatelé prohlížečů Internet Explorer verze 7, 8 a 9 by na doporučení německého vládního úřadu měli přejít k jiným prohlížečům a vyčkat, až bude problém vyřešen. Úřad tedy nedoporučuje postup, který zvolil Microsoft. Ten radí, aby si lidé zatím stáhli záplatu, a to manuálně. Tím by Microsoft získal čas na vývoj nového programu. Firma neuvedla, jak dlouho to může trvat.

Microsoft popsal, jak mohou uživatelé problém řešit, podle expertů je to ale pro většinu běžných uživatelů příliš složité. Jednodušší je podle nich zatím přejít na jiný prohlížeč. Nabízí se například Firefox od společnosti Mozilla, dále Chrome od Googlu, Opera a další.

Nově objevený virus patří do kategorie „zero-day“. Takové viry se objevují vzácně, protože je těžké je identifikovat. Jsou k tomu zapotřebí zkušení programátoři nebo hackeři, kteří mají čas podrobně přečíst programy a najít v nich takové chyby, kterých je možné využít k útokům. Za celý loňský rok experti na počítačovou bezpečnost přiznali jen osm větších případů, které zahrnovaly tyto viry.

Zdroj: Článek je převzatý z magazínu E15, URL: Explorer má bezpečnostní chybu. Změňte prohlížeč, radí Němci

{fcomment}

Co o nás říkají zákazníci

“  Velká vstřícnost a ochota.   „

Zákazník, 12. 01. 2022
“  Přehlednost, ceny, ochota jednání   „

Zákazník, 07. 10. 2021
“  Spolehlivost,rychle doruceni,vse ok Mates   „

Zákazník, 25. 09. 2021